Yarıçap: Kapalı
Yarıçap:
km Set radius for geolocation
Ara

VORARLBERG’İN TİCARET BAŞKENTİ: DORNBİRN

Blick vom Karren

Dornbirn, Avusturya’nın kuzeybatısındaki sınır kentlerinden biridir ve 2006 yılı rakamlarına göre şehir nüfusu 45.000 kişidir.

Dornbirn Vorarlberg eyaleti’nin en büyük şehridir ve çevresinde Feldkirch ve Bregenz şehirleri bulunmaktadır.

Almanya, İsviçre, Lihtenstein’a olan yakınlığından dolayı “Dört ülke şehri” de denilmektedir.

Endüstriyel olarak Vorarlberg’in en gelişmiş şehridir, bölgede büyük çaplı bir çok fabrika bulunmaktadır.

Ayrıca şehirde Doppelmayer, Zumtobel, Tridonic, Ölz ve dünya çapında özellikle teknoloji patenti olan çok sayıda büyük firma bulunmaktadır.

Vorarlberg’de yaşayan Türklerin büyük çoğunluğu bu ilde bulunmaktadır ve Avusturya genelinde de en çok Türkün yaşadığı şehirler sıralamasında ilk sıralardadır.

Dornbirn’de farklı milletlerden insanlar yaşamış olsa da en yoğun yabancı nüfusu Türklerdir, öyleki bu konuşulan dile yansımaktadır. Dornbirn’de konuşulan diller % 83,8 ile Almanca iken, şehrin % 8,2’si Türkçe konuşmaktadır.

Bölgenin ve ülkenin iyi okullarından biri olarak kabul edilen Fachochschule Vorarlberg bu şehirde bulunmaktadır.

Dornbirn kuzey batıdaki konumu itibarı ile Vorarlberg eyaletinin en çok ziyaret edilen şehir olurken, eyaletin en büyük alışveriş merkezi olan Messepark her gün binlerce insanı bünyesinde konuk etmektedir.

Aynı zaman Messeareal olarak bilinen fuar alanında bulunan 13 adet farklı kapalı salon bir çok etkinliğe ve düğünlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Vorarlbergliler arasında gelenek haline gelmiş olan ilkbahar ve sonbahar fuarları eyaletten ve komşu ülkelerden onbinlerce insanı her yıl bir araya getirmektedir.

Avusturya İslam Federasyonu’nun her yıl Nisan ayında gerçekleştirdiği Kitap ve Kültür fuarı yine Dornbirn Messeareal’de gerçekleştirilmektedir.

Dornbirn Belediye Başkanlığı görevini ÖVP’li bayan Andrea Kaufmann yürütürken, Dornbirn Belediyesi’nde farklı partilerden belediye encümen üyeleri de mevcuttur.