Yarıçap: Kapalı
Yarıçap:
km Set radius for geolocation
Ara

Vorarlberg’i tanıyalım

Vorarlberg’i tanıyalım
Allgemein

SONY DSC

Vorarlberg, Avusturya’nın en batısında İsviçre, Almanya ve Liechtenstein sınırında yer alan eyâlettir.

Avusturya’nın en zengin eyaleti olan Vorarlberg’in başkenti Bregenz’dir ve Vorarlberg; Bregenz, Dornbirn, Feldkirch ve Bludenz olmak üzere dört büyük şehirden oluşmaktadır.

2.601,48 km² yüzölçümü ile Vorarlberg, yüzölçümü olarak Viyana’dan sonra Avusturya’nın en küçük eyâletidir.

Almanya, İsviçre ve Liechtenstein olmak üzere üç ülkeye dış sınırı olan Vorarlberg’in sınırlarının toplam uzunluğu 256 kilometredir.

Vorarlberg’de yaklaşık olarak 39.000 Türk ve Türk kökenli insan yaşamaktadır ve bu oran Vorarlberg nüfusunun yaklaşık % 10’una tekabül eder.

VORARLBERG EKONOMİSİ

Vorarlberg ekonomisi Avusturya genel ortalamasına göre daha yüksek bir seyir içerisindeyken, eyaletin yıllık üretim miktarı 11.5 milyar euro düzeyindedir ve bu üretim miktarı her yıl % 5 artmaktadır. 

Yıllık kişi başına üretim miktarı 31.000 Euro düzeyinde olan Vorarlberg, bu alanda da Avusturya genel ortalamasının % 8 üzerindedir.

Vorarlberg’de elektronik, tekstil, makine sanayi üretimleri yapılmaktadır, ayrıca tarım da önemli büyüklükteki bir sektördür.

Ayrıca bu sektörlerin dışında bölge turistler için bir cazibe merkezidir. Dağlar ve kayak için birçok turist bu bölgeyi ziyaret etmektedir.

BÖLGEDEN BİR ÇOK ÜNLÜ İSİM ÇIKMIŞTIR

Vorarlberg bölgesinde doğan ve ünlü olan bir çok isim vardır.

Dünyaca ünlü Tarih Profesörü İlber Ortaylı Bregenz, bir dönem Beşiktaş’ın da kalesini koruyan Avusturya Milli Takımı kalecisi Ramazan Özcan Hohenems, şu an Beşiktaş’ta futbol hayatını sürdüren Kerim Frei‘da Feldkirch doğumludur.

VORARLBERG SİYASİ DURUMU

Vorarlberg eyâleti Avusturya Halk Partisi (ÖVP)’nin en çok oy aldığı yerlerdendir. Örneğin 1945 Millî Meclis Seçiminde ÖVP Vorarlberg’de oyların %70’ini kazanmıştır.

Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Yeşiller ve Liberal Forum (NEOS)’un sonuçları da ortalamanın üstündedir. Fakat Avusturya’da birinci parti konumunda olan Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ)’nin sonuçları ortalamanın çok altındadır.

Vorarlberg Eyalet Başkanlığı görevini Markus Wallner Temmuz 2011’den itibaren yürütmektedir.

VORARLBERG TARİHİ

11 Mayıs 1919’da eyalette yapılan referendumda %80 oranında İsviçre’ye katılım kararı çıkmasına rağmen, İsviçreli liberal, Fransız ve İtalyanların ve diğer devletlerin karşı çıkmasından dolayı İsviçre’ye katılımı engellenmiştir. 

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1945 ve 1955 yılları arasında, Vorarlberg, Tirol eyaleti ile birlikte Fransız birlikleri tarafından işgal altında bulunmuştur.