Yarıçap: Kapalı
Yarıçap:
km Set radius for geolocation
Ara

İSVİÇRE’NİN DOĞU ŞEHRİ: ST. GALLEN

İsviçre’nin en doğusunda yer alan ve aynı ismi taşıyan St. Gallen kantonunun başkenti.

Başkent İsviçre ve Basel gibi şehirlere oranla daha sakin bir bölge olan St. Gallen şehrinin nüfusu yaklaşık olarak 74.000’dir. 

Şehrin diğer kantonlarla ve İtalya ile iyi bir ulaşım ağı varken, Avusturya ile çok yakın olması nedeni ile günlük binlerce ülkeler arası geçiş sözkonusudur. 

St. Gallen şehri Bodensee Gölü ile dağlar arasına kurulmuştur. 

bir turizm şehri olarak da ön planan çıkan St. Gallen şehrinde sosyal faaliyetlerin çokluğu dikkat çekerken, şehirde çok sayıda tiyatro salonu, konser salonu ve müzeler bulunmaktadır.

St Gallen, UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Stiftsbibliothek adlı kütüphane vardır ve bu kütüphane her yıl binlerce turist çekmektedir.

St.Gallen’deki Benedictin Kilisesi’nin kurucularının, M.S.600’lü yıllarda oluşturmaya başladığı bu kütüphane, 9.yüzyılda zenginleşerek bölgede etkin bir konuma gelmiştir.

Kütüphanede bulunan 150.000 kitaptan oluşan arşivde, 2000’e yakın el yazması bulunurken, ziyaretçilere Mısır’dan getirilen mumyadan, Osmanlı el yazmalarına kadar geniş bir perspektif sunuyor. 

Kütüphanenin iç dizaynı, 1758 yılında bugünkü rococo tarzını almış, tavan fresklerinde Nicea, Constantinople, Ephesus ve Calcedon resimleri yer alıyor. Ahşap işçiliği ve zemin parkeleri ise ayrı bir şaheser olarak kabul ediliyor. 

Abbey Kütüphanesi, St. Gall Manastırı, Cathedral, Wildpark Peter & Paul, Roter Platz, Textile Museum, Theater St Gallen, Museum im Lagerhaus, Kellerbühne St. Gallen şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

FC ST. GALLEN

Football Club St. Gallen 1879, İsviçre’nin St. Gallen kentinde kurulmuş ve uluslararası arenada mücadele etmiş ve Türk kökenli futolcu Hakan Yakın’ın da oynadığı bir futbol kulübüdür.

1903–04, 1999-00 tarihlerinde de iki defa İsviçre Şampiyonluğu bulunan FC St. Gallen, lig şampiyonluğu dışında bir çok başarısı da mevcuttur.

St. Gallen 1999-2000 sezonunu şampiyon olarak tamamladıktan sonra, Şampiyonlar Ligi ön eleme turunda Galatasaray ile iki defa karşılaşmış, İsviçre’deki ilk maçta Galatasaray’a 1-2 mağlup olmuş, İstanbul’daki maçta ise  2-2 beraberlik ile sonuçlanmasına rağmen elenmekten kurtulamamıştır.

ST. GALLEN VE TÜRKLER

İsviçre’nin bir çok bölgesinde olduğu gibi St. Gallen şehrinde de çok sayıda Türk yaşamakta ve şehirde Türklere ait bir çok işyeri, cami ve dernek de mevcuttur. Avusturya ile yakınlığından dolayı da özellikle yaz aylarında çok sayıda Türk St. Gallen’e günübirlik olarak ziyaret etmektedir.