Yarıçap: Kapalı
Yarıçap:
km Set radius for geolocation
Ara

Bodensee gölü üzerinde muhteşem bir sahne

Avusturya, Almanya ve İsviçre’ye kıyısı olan Bodensee gölü üzerine kurulu devasa ve fantastik sahnesi ile her yıl yaklaşık 200 bin izleyiciyi operayla buluşturan bir tiyatro sahnesi.

Yıllık bütçesi 20 Milyon Euro olan ve her yıl yaklaşık 200 bin izleyiciyi operayla buluşturan Seebühne’nin, her yıl gelen ziyaretçilerinin yüzde 61’i Almanya’dan, yüzde 25 Avusturya’dan, yüzde 10’u İsviçre ve yüzde 4’ü de farklı ülkelerden.

SANATLA TEKNOLOJİNİN BULUŞMASI

İki yılda bir değişen programla, ünlü bestecilerin nispeten az bilinen eserlerine yer veriyorlar. Ancak Bregenz Festivali’ndeki operaları benzersiz kılan sanatla ileri teknolojiyi birleştiren sahne tasarımları.

Her biri sürreal bir ortamda müthiş bir görsel şölen sunuyor. Bir sene bakıyorsunuz gölün üzerinde devasa bir iskelet var, bir diğer sene paramparça bir Özgürlük Heykeli veya kocaman mavi bir göz.

Her türlü prodüksiyona gözü doymuş Hollywood yapımcılarının bile bu sahnenin büyüsüne kapılıp, James Bond’un bir sahnesini burada çektiklerini biliyor muydunuz?

KAR AMACI GÜDÜLMÜYOR

Festival ile ilgili en çarpıcı iki detay!

Birincisi 1946’da yani İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen bir yıl sonra başlamış olması, yani dünya savaşından çıkmış bir ülke olarak ilk sanata yatırım yapılmış olması.

İkincisi de kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yapılıyor olması!

Sanattan gelen para yine sanat için harcanıyor, her sene daha gösterişli bir sezon sunmak için.

FESTİVAL İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DETAYLAR

Festivalin en büyük opera sahnesi yaklaşık 7 bin kişi kapasiteli göl sahnesi.

Festival bütçesinin 5.7 milyon eurosu bağışlardan, 1.3 milyon eurosu da sponsorlardan geliyor.

Festival, her sene Temmuz sonunda başlayıp, Ağustos sonunda sona eriyor.  Opera biletleri 29 eurodan başlıyor, en özel Lounge noktasında ise 298 euroya kadar çıkıyor.

Her yıl kapalı gişe olan göl sahnesinin 6800 kişilik açık, 1650 kişilik de kapalı salonu mevcut.

FESTİVALİN VORARLBERG’E EKONOMİK KATKISI

1999 yılında Gallup’un yaptığı araştırma sonuçlarının Institut für Höhere Studien tarafından raporlanan çalışmasına göre, Bregenz Festivali’nin doğrudan yarattığı ekonomik etki 167 milyon Euro.

Ayrıca festival  98,5 milyon euroluk katma değer oluştururken, vergi gelirlerine de 21 milyon euroluk katkı sağlıyor.

Festival ayrıca 1150 tam zamanlı iş imkanı oluştururken, Bregenz Festivali için yapılan 1 euroluk yatırım 4 Euro gelir getiriyor.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC