Yarıçap: Kapalı
Yarıçap:
km Set radius for geolocation
Ara

Bir Alp şehri: Bludenz

Bludenz, Avusturya’nın Vorarlberg eyaletine bağlı olan bir şehirdir ve Avusturya’nın batısında, Vorarlberg’in ise güneyindedir.

Bludenz dağlarla çevrili bir şehirken, 14.118 nüfusu ile Vorarlberg genelinde en fazla altıncı nüfusa sahip olan şehirdir. Plaka kodu ”BZ” olan Bludenz’in posta kodu 6700, telefon kodu 05522‘dir.

Montikel dağ yamacında yapılan arkiyolejik araştırmalarda bulunan bulgular Avusturya Arkiyoleji Merkezi için ayrı bir özelliğe sahip.

1835-1935 yılları arasında yapılan arama çalışmalarında tunç çağından bulgular elde edilen Bludenz’de, bu çağa ait kılıç, bıçak, kolye, kalkan, balta, yüzük gibi eşyalar bulunurken, 1900 yılında yapılan kazılarda ise, yine bu çağa ait ise insan ve hayvan kemiklerine rastlandı.

Bludenz elde olan tarih kitapları içersinde ilk kez 830 yılında bir yazıda anılmış ise de milattan öncede bu bölgede yaşam olduğuna dair bulguların olması bu bölgenin farklı ırklar tarafından yaşam alanı olarak kullanıldığını gösteriyor.

1806-1814 yılları arasında Bludenz şehri Bayernlilerin hükmü altında olsa da daha sonra yine Avusturya’ya bağlandı.

Avusturya’nın 1938 yılında Almanya’ya bağlanmasının ardından Tirol-Vorarlberg özerkliğine bağlanan Bludenz daha sonra 1945 Mayıs ayında Fransızlar tarafından Alman rejiminden kurtarıldı. 1945-1955 yılları arasında Fransız ordusu tarafından korundu.

Nüfusunun ortalama 16,9’unu yabancı uyruklu insanların oluşturduğu Bludenz’de çok yoğun bir Türk nüfusu ve Türk işletmesi de vardır.

Alışveriş merkezi Zimbapark başta olmak üzere bir çok ünlü mağaza ve alışveriş merkezi ile günlük ortalama 25.000 insanı çekmeyi başarıyor.

Siyasi anlamda Avusturya’nın köklü siyasi partilerinden olan ÖVP’nin güçlü olduğu bir bölge olan Bludenz’in belediye başkanlığını ÖVP’den Josef Katzenmayer yürütmektedir.