Yarıçap: Kapalı
Yarıçap:
km Set radius for geolocation
Ara

Tarihi bir şehir: Friedrichshafen

Friedrichshafen, Germany

Almanya’nın güneyinde, Bodensee Gölü’nün kıyısında yer alan sahil şehri olan Friedrichshafen, bölgede ikinci büyük şehirdir.

Baden Württemberg eyaletinin on dört şehrinden biri olan Friedrichshafen’ın geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında yeniden kurulan Friedrichshafen, Alp Dağları ve Bodensee Gölü sayesinde Almanya’nın popüler turizm noktalarından biri olmayı başarmıştır.

Şehre hayat veren en önemli özellik olan Bodensee Gölü çevresinde yürüyüş yolları, kafe ve restoranlar bulunurken, özellikle yaz aylarında bölge tam bir turizm şehri görünümüne kavuşuyor.

İsviçre, Avusturya ve Almanya arasındaki Bodensee Gölü ve Alp Dağları Friedrichshafen’i bir cazibe merkezi haline getirirken, gölde tekne turu ve su sporları da yapılabiliyor.

HAVACILIĞIN MERKEZİ

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde Avrupa’nın en gelişmiş havacılık endüstrisine sahip olan şehrin, havacılık müzesi olan Dornier Müzesi, Alman havacılılk şirketlerine adanmıştır.

Savaş döneminden uzay çağı teknolojilerine kadar çok sayıda havacılık ekipmanını Dornier Müzesi’nde görebilirsiniz.

Friedrichshafen havacılık anlamında büyük bir üne sahipken, ayrıca dünyada ilk zeplin uçuşu 1900 yılında Friedrichshafen’da Graf von Zeppelin tarafından yapılmıştır.

Şehirde bulunan Zeplin Müzesi, dünyanın en zengin zeplin koleksiyonuna sahiptir. Zamanda yolculuk yapmak ve uçmanın tarihine yakından bakmak isteyenler için bu müze ideal bir nokta olan Zeplin Müzesi’ne giriş ücreti sadece 7,50 eurodur.

Friedrichshafen çevresinde gezilecek yerler

Friedrichshafen civarında gezilecek yerler arasında Lindau, Insel Mainau, göldeki en büyük ada Reichenau gösterilebilir. Ayrıca Konstanz ve Ravensburg şehirleri de Friedrichshafen’e çok yakındır.

Ayrıca Schlosskirche, Zeplin Çeşmesi ve Anıtı, Klangschiff, Gözlem Kulesi, Okul Müzesi, Haldenbergkapelle, Meersburg bölgede gezilecek ve görülecek yerler arasında sayılabilir.

Schlosskirche: Konstanz Gölü’nün kıyısında bulunan Schlosskirche, 2 kuleli bir kilise. Muhteşem göl manzarasına sahip olan, barok mimarisini yansıtan kilise bir dönem kale olarak da kullanılmış.

Zeplin Çeşmesi ve Anıtı: Şehre hayat veren havacılık endüstrisine ve yerel halka teşekkür etmek amacıyla yaptırılan Zeplin Çeşmesi ve Anıtı, tren istasyonunun yanında bulunuyor. 1909 yılında yapılan çeşmenin savaş döneminde her şeyin yok olmasına rağmen günümüze kadar ulaşması büyük şans.

Klangschiff: Ses Gemisi ”Sound Ship” heykeli 2000 yılında Helmut Lutz tarafından yapılmış. Constance Gölü kıyısında, gölün içerisinde bulunan heykel, 40 metre boyunda ahşap ve metal malzemeden oluşuyor. Barış mesajı vermek için tasarlanan gemiyi yapma fikri 90’larda Balkanlarda yaşanan savaşlar olmuş.

Gözlem Kulesi: Friedrichshafen Limanı’nın sonunda bulunan Gözlem Kulesi (Aussichtsturm Moleturm), 22 metre yüksekliğinde. Kuleden şehrin, gölün, İsviçre ve Avusturya dağlarının etkileyici manzarasını izlemek mümkün. Nefis fotoğraflar çekmek için en doğru yerlerden biri olan kuleye çıkmak ücretsiz.

Okul Müzesi: Dünyada okulların gelişimini yansıtan Okul Müzesi, şehrin en ilginç duraklarından biri. 1850, 1900 ve 1930’lu yılların eğitim sisteminde sınıfların nasıl göründüğünü sergileyen müzede, taş tahtaya yazı yazmayı denemek farklı bir deneyim.

Haldenbergkapelle: Haldenberg Şapeli, Friedrichshafen’ın kuzeyindeki Ailingen kasabasında bulunuyor. Şehrin dışındaki tepede konumlanan şapelin Constance Gölü ve Alp Dağları manzarası oldukça güzel.

Meersburg: Meersburg, Almanya’nın ünlü turistik rotalarından biri olan The German Timber-Frame Road (Deutsche Fachwerkstrasse) üzerinde yer alan şirin kasabalardan birisi.  Ortaçağdan kalmış kaleleri, meydanları ve sokaklarıyla kusursuz bir tatil için nefis bir atmosfer sunuyor.